La Boujeau: Smyslné chansony se špetkou šťavnatého swingu

Přáli byste si, aby váš život neměl šedivé tóny nudy a stereotypu? Toužíte jej mít kapku více labužo? To vám můžeme splnit, alespoň na jeden večer.  Dne 18. 3. 2017 v 18:00 se v Olomouckém ArtUm Centru rozezní sametový hlas zpěvačky Ivy Kevešové Stáncové z hudebního uskupení La Boujeau (čili Labužo). Můžete se těšit na repertoár prošpikovaný pořádnou dávkou hutného, surového a přesto něžného chansonu s prvky rychlého a rozpustilého swingu.

Číst dál

0

Striga: O lásce a umění bez hranic

Striga je česká výtvarnice, designérka, malířka a také tatérka

Věříte na kouzelné bytosti? Na elfy, skřítky a hodné čarodějky? Možná jste se jich vzdali stejnou rychlostí, jakou jste vyskočili z dětských botiček. Ale víte, co je krásné? Dveře báječného světa fantazie jsou otevřeny dokořán pro každého z nás. Neváhejte a vstupte!

Dneska nás do toho svého vpustí talentovaná a nezávislá umělkyně Striga. Čarokrásná žena se záplavou ohnivých vlasů. Silná osobnost s křehkou duší a srdcem na pravém místě. Milovnice koček, ostružin a čisté přírody. Její doménou je převážně perokresba doplněná o jemný akvarel. Do každého projektu se snaží vtisknout kus sebe samé a naservírovat kvalitní práci. Často čerpá inspiraci ze severské kultury a legend. Realizuje se také na tatérském poli. Navštěvuje jí velmi pestrá škála klientů. Prostřednictvím obrazů, pevně vrytých pod kůži, jim často pomáhá nalézt sebelásku a pocit sounáležitosti. Sama tvůrkyně je hrdou majitelkou mnoha tetování. Každé z nich vypráví svůj jedinečný příběh a má význam.

Vystudovala střední uměleckou školu v Ostravě a poté se věnovala studiu lingvistiky.

Nebraňte fantazii a snům, aby navštívily vaši realitu. A vychutnávejte každou minutu (ne)všedních dnů.

Číst dál

0

Těžkost stoupání

Stairs_H_Schorova

 

Jsou situace, kdy vnímáte jen to, co vás naplňuje a baví. Vaše dny jsou prostoupeny energií z aktivit, které milujete a chcete se jim věnovat plnohodnotně. Připravujete si tzv. půdu pro budoucí plány. Jelikož je tato práce spíš vaše osobní a nemáte z ní zatím žádné materiální zisky, stane se sem tam, že nemáte dostatek finančních prostředků na zaplacení nájmu nebo osobního telefonu a dalších podobných ''nesmyslných'' věcí jako jsou potraviny. Po nějaké době se podíváte na svůj bankovní účet a zjistíte, že vám takzvaně ''hoří koudel u zadku''.

Číst dál

0

Feminity – ženskost

 

Pod pojmem ženskost se rozumí soubor vlastností a chování všeobecně spojovaných s dívkou či ženou. Zahrnuje tedy v sobě vlastnosti jako jemnost, schopnost empatie, citlivost a mnoho dalších.  Projevy ženskosti se ale liší v závislosti na prostředí či kontextu a ovlivňuje je řada společenských a kulturních faktorů. Ženskost se skládá ze sociálně definovaných znaků. Lidé, kteří vykazují kombinaci mužských a ženských charakteristik jsou  označováni jako androgynní. To filozofové argumentovali tím, že pohlavní nejednoznačnost může vést k rozmazání klasifikace mezi muži a ženami. Moderní pojetí ženskosti již nepočítá jen s plněním společností přidělených rolí, ale i s individuálními rozhodnutími učiněnými ženami.

Číst dál

0

Výstava “Artemisia Gentileschi a její doba” 30. 11. 2016 – 7. 5. 2017

 

Museo di Roma, sídlící v Palazzo Braschi v Římě, připravilo na sklonku loňského roku výstavu jedné z velmi mála malířek, jíž se ve své době podařilo prorazit ve světě umění, kde dominovali takřka výhradně muži, Artemisie Gentileschi (1593–1653). Umělkyně je známá díky svému nelítostnému osudu, kdy byla v mladém věku znásilněna kolegou svého otce, u kterého byla v učení, malířem Agostinem Tassi. Římská výstava si klade za cíl předvést její uměleckou tvorbu, představit ji jako jednu z nejtalentovanějších Caravaggiových následovníků a prezentovat celý její profesní života v porovnání s díly jejích současníků a kolegů.

Číst dál

0

Suchá nit

Slyším cinkání sklenic, šálků s podšálky a talířů. Ledové ruce ohřívám o šálek s vařící kávou, právě mi ji přinesli. Slyším hluk davů bloudících lidí po ulici. Někdy uslyším klakson jedoucího auta, co troubí na chodce, kteří z ničeho nic přechází silnici. Ulice tady v Praze bývají plné, a přesto si připadáte jako jediní na světě.   

Číst dál

0

Jako bychom na Lafayetta zapomenout měli

Namátkou jsem za hodinu napočítal, vlastně nenapočítal, jediný zrak hledící na Lafayetta. Jako by generál vojsk francouzských svým bližním oči izolační páskou zatemnil. Není příliš těch, co by žalářem se chlubili. Rozjela se tramvaj kdesi. Dobrý den, přepravní kontrola. Děkuju, díky, děkuju, občanský průkaz, vystupme si. Náměstí věcí veřejných – Res-publica.

Číst dál

0

Okolí v pohybu

 

Krajina kolem je pokrytá sněhem, tvrdou krustou zledovatělého nánosu vody. Stojím uprostřed ledové pustiny a čekám na vlak. První vlak již dorazil a lidé začali vystupovat z vagónu, ale jen jednou stranou. V té chvíli jsem si uvědomila tu krásu okamžiku. Všude jinde byl v podstatě klid, jen já se svojí vizí jsem stála jako opařená; svým způsobem však ve mně začalo vznikat něco nového.

Číst dál

0

Očima umělce

S. A. M. magazín na počátku tohoto roku vykročil od převážně teoretického pojetí směrem ke komplexnějšímu postihnutí umění a tvůrčího procesu, když začal uveřejňovat také články, ve kterých je umění nahlíženo očima umělců. Dalším autorem, který nám bude pravidelně zprostředkovávat onen pohled z druhé strany, je Kryštof Boček. V následujícím textu Kryštof přibližuje nejen své uvažování nad uměním a tvorbou, ale také prostředí, ve kterém současné umění vzniká.

Jmenuji se Kryštof Boček a žiji v Brně. Vystudoval jsem Základní uměleckou školu v Blansku. Poté jsem nastoupil na Střední školu umění designu, stylu a módy v Brně, kde se má záliba v kreslení dále prohloubila. Připojil se k ní také zájem o dějiny umění, proto jsem se rozhodl tento obor dále studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Ve svých článcích se zaměřím především na umělcovy myšlenky a věci, které ho při tvorbě ovlivňují.

 

Číst dál

0