Starožitný nábytek v moderním interiéru

Řada lidí si myslí, že starý nábytek je nemoderní a nevkusný. S tím nemohu souhlasit. Starý nábytek lze v bytě hezky kombinovat s moderními prvky. Nepředstavujme si pod starožitným nábytkem jen těžké masivní barokní skříně, postele, ale i pár kousků secesního nebo dnes velmi populární art deco nábytek, jenž dokáže byt oživit. I současný design se hodně inspiruje starými styly a slohy – klasicismem, empírem, ale i trendy 20. století, např. novodobějším bruselským stylem. Dnes tento design nazýváme „vintage“.

 

 

Lidé často vyhazují staré kusy nábytku a další věci, které objeví na půdě nebo v bytech pro prarodičích či rodičích. Zbavují se všeho starého, neudržovaného, toho, co není právě „moderní“ a neuvědomují si, že právě tyto kusy nábytku mají jedinečný design a jsou velmi cenné. Kdyby se vyhozené věci zrenovovaly – někdy je stačí otřít a trochu zpevnit – mohly by se dále užívat. Aby se nám starý nábytek hodil do interiéru, můžeme ho přizpůsobit sobě i danému prostředí. To, že je starý neznamená, že na něj budeme pohlížet jako na něco nedotknutelného, naopak, je dobře, když se dál využívá.  Například nalezené staré křeslo – čouhají z něho péra a sláma, ale také je nějak zdobené a má zajímavý tvar, proto ho nemusíme vyhazovat na skládku. Restaurátor v něm dokáže objevit luxusní kus nábytku.

Starožitný nábytek, stav před restaurováním

Číst dál

0

Picasso dva v jednom

 

Před nedávnem vědci z Washingtonu DC zveřejnili informaci o Picassově obraze Modrý pokoj (1901), který ukrývá kromě dobře známé malby Modrého pokoje z pařížského ateliéru na Boulevard de Clichy 130 ještě jednu další, která je zatím opředená několika nerozluštěnými záhadami. Svůj prim sehrála moderní technologie, která napomohla expertům nahlédnout na spodní vrstvu cenného plátna.

 

 

Víc než pět let zkoumala konzervátorka Patricia Favero se svými kolegy mistrovské dílo Modrý pokoj (olej na plátně, 1901, The Phillips Collection, Washington, DC) než oznámili letos v červnu veřejnosti své nejnovější poznatky o známé malbě koupající se ženy mezi oknem a stolkem. K odhalení tajemství obrazu od jednoho z nejpřednějších umělců 20. století – Pabla Picassa (1881–1973) dopomohla technologie infračerveného skenování, kterému byl obraz podroben v roce 2008.

Pablo Picasso – Modrý pokoj (1901, olej na plátně, The Phillips Collection, Washington, DC) / Zdroj: www.phillipscollection.org

Pablo Picasso, Modrý pokoj, 1901, olej na plátně, The Phillips Collection, Washington, DC. Zdroj: www.phillipscollection.org

Číst dál

0

Skleněná pyramida Musée du Louvre – skvost nebo jizva na tváři Paříže?

 

Před pár dny, 14. července 2014, slavila Francie 225. výročí Velké francouzské revoluce. S  výročím Velké francouzské revoluce je neodmyslitelně spjato množství budov. Mezi ně patří PYRAMIDA  MUSÉE DU LOUVRE, která vnikla během mandátu francouzského prezidenta Françoise Mitterranda (1916–1996) v rámci „Velké architektonické a urbanistické operace“ („Grandes Opérations d'Architecture et d'Urbanisme“) na podporu výstavby nových staveb v Paříži.

Letos je to již 25 let od slavnostního otevření pyramidy, které proběhlo v roce 1989, tedy v roce konání oslav 200. výročí Velké francouzské revoluce.

pyramide_4

Musée du Louvre. Zdroj: www.fr.canson.com

Číst dál

0