La Boujeau: Smyslné chansony se špetkou šťavnatého swingu

Přáli byste si, aby váš život neměl šedivé tóny nudy a stereotypu? Toužíte jej mít kapku více labužo? To vám můžeme splnit, alespoň na jeden večer.  Dne 18. 3. 2017 v 18:00 se v Olomouckém ArtUm Centru rozezní sametový hlas zpěvačky Ivy Kevešové Stáncové z hudebního uskupení La Boujeau (čili Labužo). Můžete se těšit na repertoár prošpikovaný pořádnou dávkou hutného, surového a přesto něžného chansonu s prvky rychlého a rozpustilého swingu.

Číst dál

0

Striga: O lásce a umění bez hranic

Striga je česká výtvarnice, designérka, malířka a také tatérka

Věříte na kouzelné bytosti? Na elfy, skřítky a hodné čarodějky? Možná jste se jich vzdali stejnou rychlostí, jakou jste vyskočili z dětských botiček. Ale víte, co je krásné? Dveře báječného světa fantazie jsou otevřeny dokořán pro každého z nás. Neváhejte a vstupte!

Dneska nás do toho svého vpustí talentovaná a nezávislá umělkyně Striga. Čarokrásná žena se záplavou ohnivých vlasů. Silná osobnost s křehkou duší a srdcem na pravém místě. Milovnice koček, ostružin a čisté přírody. Její doménou je převážně perokresba doplněná o jemný akvarel. Do každého projektu se snaží vtisknout kus sebe samé a naservírovat kvalitní práci. Často čerpá inspiraci ze severské kultury a legend. Realizuje se také na tatérském poli. Navštěvuje jí velmi pestrá škála klientů. Prostřednictvím obrazů, pevně vrytých pod kůži, jim často pomáhá nalézt sebelásku a pocit sounáležitosti. Sama tvůrkyně je hrdou majitelkou mnoha tetování. Každé z nich vypráví svůj jedinečný příběh a má význam.

Vystudovala střední uměleckou školu v Ostravě a poté se věnovala studiu lingvistiky.

Nebraňte fantazii a snům, aby navštívily vaši realitu. A vychutnávejte každou minutu (ne)všedních dnů.

Číst dál

0

Jungmannova 3 pod patronátem Roberta Runtáka

V Olomouci se chystá patrně největší soukromá investice do umění od doby mecenátu rodiny Primavesi. Robert Runták plánuje zbudovat místo, které by mělo přesahovat hranice naší republiky. O prostoru v Jungmannově ulici s rezidenčními ateliéry, sbírce umění, plánech do budoucna a názorech na některá témata týkající se umění a Olomouce se dozvíte v našem rozhovoru.

Číst dál

0

Dizajntrh v Olomouci

Ve dnech 18. – 19. listopadu se bude v Pevnosti poznání konat Dizajntrh. O umění, designu a Olomouci jsme si promluvili s jejími organizátorkami Annou Jílkovou a Michaelou Balarinovou.

 

Kde se vzal nápad na „olomouckou prodejní přehlídku designu"?

A: Ve světě fashion a jiných “trhů” se pohybuji už dlouho… vlastně po celou dobu existence mého obchodu FLOP shop, se kterým jsem mnohé objela. Pořád se mě všichni ptali, proč něco nemáme v Olomouci a proč se toho neujmu já, ale moc se mi do toho nechtělo… neměla jsem parťáka a hlavně prostory. Až jsem dostala tip na prázdnou industriální halu, kde by taková akce mohla proběhnout a začala s kamarádkou Míšou spřádat plány.

M: Majitelům haly se nápad moc nezamlouval, ale my už jsme v té době byly celkem rozhodnuté, že to chceme uspořádat. Od té doby uplynul rok, během kterého jsme objížděly podobné akce v Praze i Bratislavě, mluvily jsme s prodejci, nadchly sebe i kamarády okolo nás. Už prostě nešel dostat z hlavy ven.

dizajntrh-v-pevnosti

logo-web

Číst dál

0

Terapyje – art atak samyc a samce v Ponorce

Říkají, že „si hrají na to, že jsou naivní umělci“ a vystavují tam, kde je vezmou. Spojuje je dlouholeté přátelství a občas i krátkodobá nenávist. Jak samy s nadsázkou říkají: „boj o post alfa samice nastává vždy při dvou odlišných názorech“. V dalším rozhovoru reflektujícím olomouckou výtvarnou subkulturu jsme vyzpovídali členy umělecké skupiny Terapyje – art atak samyc a samce a frontmana hostující náchodské punkové kapely Kurvvva zdrój.

terapyje

Číst dál

0

CO TO MAJ: módu, design a architekturu

Olomoucká výtvarná subkultura si zaslouží patřičnou pozornost, proto jsme se rozhodli pro naše čtenáře připravit sérii rozhovorů usilujících o reflexi tohoto tématu.

V prvním z nich se konkrétně zaměříme na mladou trojici, kterou baví móda, design a architektura. Pořádají PechaKucha Night v Olomouci a od 7. do 30. září probíhá ve vile Primavesi prodejní přehlídka MAJ design, na které představují mladou českou módu a design. Martina, Alžběta a OndřeJ.

maj-design

Číst dál

0

Šárka Rooya Jiřičná: Na světě jsme proto, abychom prostě byli

Na svět přichází jako malinké planoucí, žhavé uhlíky a v konečné fázi jejich cesty se z nich stávají pevné tvary hrající všemi barvami. Už víte? Tak já vám to prozradím. Řeč je o vinutých perlách. Možná jste již o tomto druhu skleněných korálků slyšeli, a pokud ne, tak vám ráda povyprávím o jejich zrození krátký příběh.
Traduje se, že první zmínky o vinutých perlách byly patrné již v antice a to především v Mezopotámii, ve starém Egyptě a v malé míře také v Sýrii. Z těchto center se perly postupně dostávaly také na naše území a to prostřednictvím výměnného obchodu. Zde se výrobou zabývali Keltové, kteří dokázali vytvořit korálky všemožných tvarů v kombinaci s bohatě zdobenou plastikou. Takové výrobky byly údajně vyrobené ve velmi dobré kvalitě a nepodléhaly korozi. Později se sklo a skleněné korálky především hojně využívaly jako platidlo, neboť byly velmi vysoce ceněny pro jejich podobnost s drahými kameny.
Podle četných archeologických studií byly první základy sklářských pecí objeveny na našem území na počátku 9. století. Na přelomu 14. a 15. století se ústředním místem pro výrobu stala Šumava, kde skláři vytvářeli perle pro tzv. páteříky neboli růžence, které poté vyváželi do celé západní Evropy. Postupem času zájem o skleněné perle narůstal, sílila jejich obliba. Na začátku 18. století se turnovští mistři skláři nechali inspirovat benátským sklem, v němž bylo ve velké míře užíváno také olovo. Výroba skla a perlí, byla přenesena na Jablonecko, které se stalo centrem sklářského rozkvětu a ne jinak je tomu i v dnešních časech.
Jablonečtí skláři se ve svém oboru stali záhy mistry a směle mohli konkurovat benátské produkci.

V současnosti patří k nejproduktivnější oblasti bezesporu Podkrkonoší. Zde se tajemství tvorby vinutých korálků střeží jako rodinné dědictví. Čistě pro zajímavost. K výrobě perlí slouží plynový sklářský kahan, nad jehož plamenem se zahřívá skleněná tyč, která se následně v roztaveném stavu vine na drát pokrytý speciálním povlakem.

13844045_10206929587622605_934792420_o

Číst dál

0

Ivona Knechtlová: Kreslení byl vždy můj sen

Jemné dívčí tváře, velké oči, jednoduché tahy perem, pastelové tóny. Takový je rukopis ilustrátorky, kterou bych vám ráda představila.

Cestu k tvoření si našla již jako dítko, když si kreslila pro radost. Má velký cit pro estetickou souhru barev a zastává názor, že v jednoduchosti se skrývá ta pravá síla. Je to velká milovnice květin, puntíků a výtvarných potřeb. Sama říká, že kdyby bylo na ní, tak je její dům protkán patelkami, hory štětců, barev
a jiných důležitých pomůcek.

Její ilustrace jsou něžné, hravé, nabité pozitivní energií. Velmi často dominuje technika perokresby bez šrafury, místy dotvořená akvarelovými pastelkami či barvami. Celkový dojem obrázků tak působí lehce, nenuceně a s patřičnou dávkou důvtipu. Kromě kresby příležitostně maluje na plátno a kombinuje techniky. Autorka pravidelně přispívá svými ilustracemi do časopisu Gurmet. Ilustrovala také přebal knihy pro děti – "Potížistka proti své vůli" od Marie.
T. Lennonové.     

Žije a tvoří v Praze a jejím dalším velkým snem je napsat knihu pro děti.

Sny v lidském životě jsou jako zářivé hvězdy. Neuchopitelné, krásné nic.  
A já vám všem přeji, abyste věřili, snili a šli za svými cíly.

13231185_1707115036196909_1280611376_n

Číst dál

0

Luna Torr: Oblékám se jako cibule a postupně odkládám vrstvy

 

Luna Torr, vlastním jménem Lenka Štepanková (* 5. 12. 1995) je nadějná česká fotografka.

Je mladá, plná nápadů, snů a chutí fotit. Dark princezna, jenž často svět pozoruje z koňského hřbetu.

Práce této fotografky jsou strhující, mysteriózní, poutavé
a protkané notnou dávkou tajemna. Dokáže neotřelým
a osobitým způsobem zachytit krásu okamžiku a neskutečně živě vykreslit danou atmosféru. Spolupracuje s mnoha významnými lidmi a umělci.

Toto talentované děvče stojí zcela na začátku své kariery, již nyní je však zřejmé, že brzy vystoupá do hvězdných výšin.

11880351_882319338469862_1357378127194402639_n

Delicate decadence II., Model: Linde Von Schwärze, Dress: Riwaa Nerona.

Číst dál

0

Katastrofé: Jsem dívka, která přestala kontrolovat svoje vnitřní světy

 

Když se řekne katastrofa, tak si všichni nejspíše vybavíme nějakou negativní událost, nehodu či tragický článek napsaný tučným červeným písmem v novinách.

Nyní je však řeč o Katastrofé - nadané, krásné výtvarnici. Sama říká, že její umělecký pseudonym vznikl díky tomu, že je tak trochu „pohroma“.  Neplatí to však o její tvorbě.

Vystudovala grafický design tiskovin, poté získala titul ze sociální pedagogiky.

 

⇒  Katastrofé (*10. 03. 1990), česká umělkyně, tatérka, prozaička

 

12988177_1310370348977481_895973819_n

 

Číst dál

0