Terapyje – art atak samyc a samce v Ponorce

Říkají, že „si hrají na to, že jsou naivní umělci“ a vystavují tam, kde je vezmou. Spojuje je dlouholeté přátelství a občas i krátkodobá nenávist. Jak samy s nadsázkou říkají: „boj o post alfa samice nastává vždy při dvou odlišných názorech“. V dalším rozhovoru reflektujícím olomouckou výtvarnou subkulturu jsme vyzpovídali členy umělecké skupiny Terapyje – art atak samyc a samce a frontmana hostující náchodské punkové kapely Kurvvva zdrój.

terapyje

Kromě Vašeho FB profilu jsem o Vás nic nenašel. Představ mi Terapyji – art atak samyc a samce. Kdo všechno ji tvoří?

 

Dulaven: Terapyje – art atak samyc a samce je volné uskupení umělkyň a umělce, kteří tvoří a společně vystavují. Sešli se v roce 2012 a vystavují spolu dodnes. Každý je jiný, má jinou techniku i míru nadání, spojuje je však nutkavá potřeba relaxace pomocí výtvarného umění. V jejich díle se odráží smutek duše, alkohol a jiné návykové látky, beznaděj, ale i radost, příroda a láska. Milují proces tvorby a nesnáší konvence, jsou čistí a opravdoví a nebojí se to veřejnosti ukázat.

Každý rok proto představí soubornou výstavu svých děl, která nově vznikla. Putovní výstava začíná v olomoucké Ponorce a putuje dále po vlasti české. Během našeho čtyřletého působení jsme již uspořádali řadu výstav (cca 11): Náchod – krčma Maštal Náchod, Uničov, Příkazy – Hanácký skanzen, Olomouc, Ostrava – Galerie NIBIRU, Jihlava, Brno – Galeryje… Vernisáže se pro nás stávají společenskou událostí, kdy navaříme domácí pokrmy a předvedeme nenáročnou performance. Vždy nám někdo zahraje či zarecituje a je to pařba…Vystupujeme nejen pod pseudonymy.

V Terapyji je v současnosti Vendula Rulcová, Martin Šilar, Martina Číhalová, Hana Sudolská, Jana Sudolská, Lucka Kosková. V minulosti s námi ale vystavovali i jiní.

Jaké výtvarné hodnoty nebo teorie vstřebáváte pro své umění?

 

Dulaven: Syrovost, autenticita, osobitost, zaujatost pro věc, osobitý projev, svojskost, vlastní témata, nenapodobitelnost… Umění inspirované životem. Hlavně žádné klišé. Náš název vypovídá o všem.

01

03

09

04

V Ponorce právě probíhá Terapyje vol. 14. Co a koho na ní divák uvidí?

 

Dulaven: Letošní soubor se vyvedl... máme malbu, litografie, grafiky, lepty, serigrafie, kresbu, fotku i řezbu. V současnosti vystavují: Vendula Rulcová, Martin Šilar, Martina Číhalová, Hana Sudolská, Jana Sudolská, Lucka Kosková. Každý má svůj vyjadřovací prostředek, kterým se projevuje v rámci skupiny.

14 výstav je slušný počet. Kdy a kde jste začali?

 

Dulaven: Začali jsme na Silvestra 2012, kdy jsme si řekli, že tvoříme a že bychom mohli něco vystavit… to už jsme si teda řekli v Ponorce na Nový rok. Tak to všechno začalo. A vystavujeme dodnes. Vždycky to začne v Ponorce, potom cestujeme po spřátelených místech.

Co pro vás konkrétně znamená tvořit (v Terapyji)?

 

Lucie: Moje věci se jen tak někomu nelíbí, protože jsou moc morbidní. Na tom mi však nezáleží. Není to pro mě jen o nějakém terapeutickém vymalování se z toho, s čím se v životě potýkám, ale i o tom, že mě to baví.

Martin: Pocházím z Martinice ve východních Čechách a do Olomouce jsem se dostal přes Jihlavu a Prahu. V současnosti bydlím v Kojetíně a s Terapyjí jsem se seznámil přes osobní přátelství s jejími členkami. Tvořím snad ve všech médiích, od fotky přes akryl po grafiku, a mou tvorbou prostupuje temnota a smrt. Pracuji jako grafik a volná tvorba je pro mě jak prostředkem úniku z každodenních starostí (jak pracovních, tak osobních – mám dvě úžasné děti), tak prostorem ke zdokonalování se ve své tvorbě.

Co plánujete dál?

Dulaven: Chystáme vystavovat po Olomouci… v nezávislých prostorech, jako jsou hospody, kavárny, čajovny apod. Dříve naše výstava putovala po známých místech v Příkazech u Olomouce, Ostravě, Náchodě atd., jak jsem již zmiňovala. V současnosti jsme v naprosté většině těhotné nebo máme malé děti, tak na putování není prostor.

10

wp_20160929_20_26_18_pro

Kde mám hledat spojitost mezi Terapyjí a náchodským Kurvva Zdrójem? A o jakou kapelu se vlastně jedná?

Frontman: Jsme punková kapela, kterou by šlo označit i jako performativní ostřeji jazzové seskupení. Hrajeme divadlo, pořádáme koncerty a umělecké akce. Původně jsme byli česko-polská kapela, která odkazovala k polskému městu Kudowa-Zdrój, které přes hranice sousedí s Náchodem. S Terapyjí nás pojí osobní přátelství. Zveme ji do Náchoda vystavovat a ona nám nabízí možnost hrát na svých vernisážích.

 

Za rozhovor děkuji Vendule Rulcové (Dulaven), Martinu Šilarovi, Martině Číhalovové, Lucii Koskové a frontmanu kapely Kurvvva Zdrój.

 

Bližší pohled na vystavovaná díla na facebookovém profilu Art of Olomouc nebo přímo v Ponorce.

 

Autor: Petr B. Holouš

0

Přidat komentář

Upozornit na
avatar
wpDiscuz