Blog

Blog Sub Title

Načítám akce

« Všechny akce

  • akce již proběhla.

Tereza Benáková: Identita v krajce

20. 03. 2023 -18:00 - 23. 06. 2023 -18:00

Termín: 20.3. – 23.6. 2023
Vernisáž: 20.3. 2023 v 18:00
Kurátorka: Beáta Vymlátilová
Místo: recepce knihovny Zbrojnice
——————————————-
Autorka Tereza Benáková je studentkou prvního ročníku magisterského studia Univerzity Palackého v Olomouci oboru Televizních a rozhlasových studií na Katedře filmových a divadelních studií a Evropských studií na Katedře politologie Filozofické fakulty. Již na gymnáziu měla možnost vystavit své práce, a to hned dvakrát, jednalo se o kresby historických oděvů a vlastní návrhy oděvů nebo šperků.
Klíčové jsou pro autorku tradice, lidské kořeny a vlastní historie. Umění jako identita. Jak může umění nést představu o nás a o našem místě ve světě? Jak své místo přijímáme, prezentujeme, či naopak skrýváme? To jsou zásadní otázky, na něž se autorka snaží najít odpovědi. Autorka se zabývá tématem identity a identifikace skrze lidovou tvorbu a odívání. Každá oblast, ať už na Moravě, v Čechách nebo ve Slezsku, vkládá a prezentuje (reprezentuje) své specifické prvky v kroji, každá si stojí za svou identitou, kterou ukazuje skrze umění, kroje. Výstava představuje kresby tradičních lidových krojů, převážně moravských, ale i českých.
Důsledná a precizní kresba vede náš pohled přes autorčiny detailní a soustředěné práce a nechává nás tak nahlédnout do světa, jenž se zdá nám možná vzdálený. Je to klenot naší kultury. Folklor je to, co nás definuje, z čeho jsme vzešli, co naši předkové vytvořili a my se k nim teď otáčíme zády a raději hledíme do obrazovek a sledujeme nejnovější trendy na druhé straně světa. Autorka se ve své tvorbě snaží znovu uchopit témata folklorismu a návratu k našim kořenům. Ukazuje tak provázanost tradic s naším současným způsobem života. V době rychlé a levné světové módy bychom možná měli věnovat pozornost materiálům, které se kdysi vyráběly ručně několik hodin, dnů, měsíců, ale kroje z nich vydržely dodnes. Kašmír, hedvábí, brokát a vlna se řadí dnes mezi luxusní látky, avšak pro svou kvalitu byly využívány už v lidové tvorbě. Udržitelnost je hlavním poselstvím výstavy.

Podrobnosti

Zahájení:
20. 03. 2023 -18:00
Ukončení:
23. 06. 2023 -18:00
Rubriky akce:
,

Pořadatel

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

Místo konání

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci
Biskupské nám. 1
Olomouc, Olomoucký 77111 Česká republika
+ Google Mapa