VSTUP VOLNÝ

Se StuArtem máte do světa umění vstup volný...

V kulturním pořadu studentského rádia UP AIR zaštiťovaným spolkem Studium Artium jste se v každém díle mohli těšit na zajímavého hosta podílejícího se na olomoucké umělecké scéně i mimo ni. Zároveň se k Vám dostaly pozvánky na nejbližší vernisáže, besedy či přednášky.

Tři semestry pro Vás s hosty diskutovala moderátorka Tereza Holoubková. V letním semestru 2016 jste za mikrofonem mohli slyšet Barboru Holešovskou a Dominiku Hamplovou. Od zimního semestru 2016 si vzala pořad do parády již pouze Barbora Holešovská, která se projektu věnovala do konce letního semestru 2017. Od té doby se již pořad nevysílá.

UP AIR je nezávislé studentské internetové rádio, které vysílá z prostor Univerzity Palackého v Olomouci od 1. dubna 2014. Na jeho chodu se podílí převážně studenti z různých fakult UP, ale také lidé z širšího univerzitního okolí. UP AIR tvoří otevřenou platformu pro nadšence do rozhlasové tvorby, kteří zde získávají zkušenosti v mnoha oborech a disciplínách spjatých s provozem rádia. Svým posluchačům rádio představuje progresivní hudbu, která se vymyká střednímu proudu a informuje o kulturním, společenském a uměleckém dění v kontextu Univerzity a Olomouce. UP AIR je pro všechny, kteří si rádi rozšiřují obzory, ať už jako posluchači nebo aktivní členové.

Manažerka projektu: Tereza Holoubková, Barbora Holešovská

ZÁZNAMY

34. díl - 3. 5. 2017 - host Vendula Burgrová

Vendula Burgrová je talentovaná mladá fotografka studující v současné době v Ateliéru reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V pořadu Vstup volný jsme si povídaly o její volné tvorbě, zda se dá odlišit komerční fotka od umělecké a dalších uměleckých projektech.
V čem je fascinující svět cosplay? Může být fotografie intimní zpovědí umělce? Můžou fotky ze zabíjačky vytvořit úspěšnou výstavu? Toto a další zajímavosti se dozvíte v tomto pořadu.
Všechny fotky, o kterých byla řeč, naleznete na těchto stránkách: http://www.vendulaburgrova.com/

 

33. díl - 19. 4. 2017 - hosté Jan Žůrek a Simona Vičarová

Jak jste jistě mnozí již zaregistrovali, Divadlo na cucky čeká přesun do větších prostor přímo v centru města na Dolním náměstí. O celém tomto projetu přišli do rádia UP AIR pohovořit Jan Žůrek a Simona Vičarová. Na co se můžete v novém komunitním centru těšit? A jak se vy můžete zapojit a přispět na potřebnou rekonstrukci? To se dozvíte v nejnovějším díle kulturního pořadu Vstup volný...

 

32. díl - 5. 4. 2017 - host Patrik Varga

Hostem pořadu Vstup volný byl tentokráte Patrik Varga, jeden z organizátorů festivalu Olmützer Kulturtage, který se bude konat od 6.4. do 13.4.2017. Tento multižánrový festival se zaměřuje na německou kulturu a v rozhovoru se dozvíte na co vše se můžete těšit a co si jistě nenechat ujít.

 

31. díl - 22. 2. 2017 - host David Bartoš

Hostem tohoto dílu pořadu Vstup volný byl David Bartoš, který založil Galerii Cyril. Tato netradiční galerie se nachází ve věži kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově a jsou zde vystavováni mladí současní umělci. Chcete se dozvědět, jak Galerie Cyril oslaví první rok svého fungování? Jak náročné je vytvořit výstavu pro takto specifický prostor? A jaké studentské práce vznikají v ateliéru environmentu na brněnské FaVU? Tak neváhejte a pusťte jste si tento pořad 🙂

 

30. díl - 14. 12. 2016 - host Ondřej Nosek

Jubilejní třicáté vysílání pořadu Vstup volný se neslo ve jménu českého designu. Hostem byl člen spolku maj Ondřej Nosek. Jak se jim daří oživovat olomouckou designovou scénu? Jak vypadala přehlídka desingu ve vile Primavesi? Co se děje na Pechakucha nights? A co mají v plánu v Olomouci ještě uspořádat? To se vše dozvíte v tomto díle...

 

29. díl - 30. 11. 2016 - host Míra Macík

A co je to 'dizajn'? Komu je grafika volná? Komu tím všichni ti kurátoři prospějí? Co společného mají Galerie DUHA Prostějov, Prostor a Podlaha? Jaké výstavy se v těchto galeriích chystají? Tyto a také další spletité dotazy jsme rozplétali s naším hostem, vyznavačem nihilistických námětů, Mirou Macíkem.

 

28. díl - 16. 11. 2016 - host Nel Foberová

Hostem tohoto dílu pořadu Vstup volný byla Nel Foberová, studentka výtvarné tvorby a speciální pedagogiky. Dozvíte se spoustu detailů o jejich rozsáhlých aktivitách, ale i novinky ze spolku Studium Artium. Zajímá vás z čeho Nel vyrábí šperky? O čem je její první kniha? A do jakých magazínů píše články? V tom případě si poslechněte právě tento pořad.

 

27. díl - 2. 11. 2016 - hosté Darek Kudláček, Štěpánka Coufalová, Jakub Jan Slováček

Kdy je lepší zvolit ruční tetování nebo strojkem? Podle čeho si vybrat tatéra? Záleží vůbec v tetování na originalitě? A jak by mělo být tetování chápáno? Na tyto a další otázky odpověděli tři olomoučtí tatéři Štěpánka, Darek a Jacob, kteří navštívili studio studentského rádia UP AIR, aby diskutovali o jejich práci a tomto umění...

 

25. díl  - 5. 10. 2016 - host Josef Faltičko

Hostem jubilejního pětadvacátého dílu kulturního pořadu Vstup volný byl student historie a dějin výtvarných umění Josef Faltičko. Povídali jsme si o praxi zámeckého průvodce na romantickém zámku Žleby. Dozvíte se nejen o tom, jak je složité získat podobnou brigádu, nebo jaké zážitky pobyt na zámku s sebou přináší, ale i spoustu zajímavostí o zámeckých exponátech, i něco málo z historie tohoto pozoruhodného sídla.

 

24. díl - 2. 5. 2016 - host Lucie Maříková

Pořad Vstup volný tentokráte s organizátorkou festivalu IMYZDE Lucií Maříkovou. Multižánrový festival se bude konat od 28. 9. 2016 až do neděle 2. 10. 2016 na zámku v Konici u Prostějova. Na nádvoří zámku budete moci shlédnout divadelní a hudební představení, v sálech zámku pak výstavu uměleckých děl výtvarníků nejen z Olomouckého kraje. V parku se pak kromě prohlídky jarmarku a řemesel můžete zapojit i do uměleckých workshopů, pozorovat tvorbu dřevořezbářů a dalších talentovaných umělců. Na organizaci festivalu se také podílí studentský spolek Studium Artium.

 

23. díl - 18. 4. 2016 - host Vilém Urban

Chcete vědět něco více o restaurování nábytku? Co vše restaurátor potřebuje ke své práci? Nebo kde se tento obor dá studovat? Poslechněte si tento díl pořadu Vstup volný, který se tomuto tématu věnuje. Hostem byl vystudovaný restaurátor a člen spolku StuArt Vilém Urban.

 

22. díl - 4. 4. 2016 - host Štěpánka Coufalová

Do naší sbírky mladých a nadějných umělců jsme přidaly sympatickou a usměvavou Štěpánku Coufalovou. Jaká je její výtvarná tvorba? Co nejčastěji fotí? Fotka nebo malba? to se dozvíte v našem díle tak neváhejte a poslouchejte.

 

21. díl - 21. 3. 2016 - host Jakub Dlabal

Chcete vědět, jak se dnes prodávají díla mladých umělců? Jak dokážou inspirovat děti? Nebo co je kariérní sen snad všech výtvarníků? Tak si poslechněte první jarní díl Vstupu volného, kdy naše pozvání přijal velmi talentovaný student Univerzity Palackého Jakub Dlabal, o kterém v budoucnu jistě mnoho uslyšíte i mimo rádio UP AIR...

 

20. díl - 7. 3. 2016 - hosté Teryll, Dosy Doss a Vincek

Hosty tohoto dílu Vstupu volného byli tři členové Chaoscompany Teryll, Dosy Doss a Vincek. Co chystají? Jaký mají přístup k chaosu a jaké to je pro umělce vystupovat ve skupině? To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto dílu...

 

19. díl - 22. 2. 2016 - hosté Mgr. Gabriela Kodysová, Bc. Tereza Jiroušková

Hosty prvního vysílání s novými moderátorkami Dominikou a Barborou byly členky týmu Humans of Olomouc, Gabriela Kodysová a Tereza Jiroušková. Dozvíte se, jak projekt funguje nyní, ale i plány do budoucna.

 


 

 

18. díl - 7. 12. 2015 - host. Mgr. Pavel Šlézar

18. díl je tady. Zároveň je to poslední díl.... s moderátorkou Terezou. Hostem byl Mgr. Pavel Šlézar, který Vám přiblížil archeologii v Olomouci a zajímavosti některých nálezů. A víte, že i praví archeologové mohou být fandy Indyho?

 

17. díl - 23. 11. 2015 - host Bc. Ondřej Krupčík

Chodíte někdy na přednášky či semináře přes Vodární ulici? Pak Vám jistě její osud nemůže být ukradený. Poslechněte si od Ondřeje Krupčíka, jak chystá Iniciativa pro lepší Vodární ulici změnit tuto lokalitu.

16. díl - 9. 11. 2015 - host Ing. Miroslav Pospíšil

Do 16. dílů přijal pozvání architekt Ing. Miroslav Pospíšil, kolem jehož staveb v Olomouci každý den chodíte. Povídali jsme si například o přístavbě PdF UP, novostavbě lékárny FNOL i o diskutovaném Prioru. A jaký je jeho profesionální sen? Poslouchejte...

 

14. díl - 19. 5. 2015 - host prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.

V posledním díle tohoto semestru si můžete poslechnout rozhovor s prof. Rostislavem Šváchou - historikem umění a také vedoucím KDU. Dozvíte se jeho názor na dnešní studenty DVU, na současnou architekturu v ČR a také Vám přiblíží knihu Naprej! o sportovní architektuře.

 

13. díl - 5. 5. 2015 - hosté Mgr. Milan Škobrtal, Bc. Tereza Jiroušková, Mgr. Gabriela Kodysová a Mgr. Jolana Lažová

Chcete vědět, jak by záznam z vysílání neměl znít? Jak moc dokážete mít přepálený zvuk? A zažít nejvíc smíchu v historii pořadu Vstup volný? Tak poslouchejte záznam z hlavního dne konání Majálesu (ano, proto vše výše zmíněné), kdy jsem si pozvala čtyři krásné a milé hosty, aby si se mnou povídali o exkurzi do Transylvánie. Aneb co vyvádí historici umění v Rumunsku.

 

12. díl - 21. 4. 2015 - host Bc. Tereza Klanicová

Do 12. dílu zavítala bývalá moderátorka tohoto pořadu Tereza Klanicová, jenž je v současné době programovým pracovníkem na Zámku v Lešné u Valašského Meziříčí. A právě o tom, jak se dělá zámek, co vše se děje za oponou či jaké akce se plánují tuto sezónu, jsme si povídaly.

 

11. díl - 7. 4. 2015 - host Bc. Daniela Kaňáková

Tentokráte byla hostem pořadu Vstup volný Daniela Kaňáková – místopředsedkyně sdružení Za krásnou Olomouc. Ač se nám v průběhu vyskytly menší technické problémy, archivní záznam to nepoznamenalo a tak se můžete dozvědět něco o ceně Rudolfa Eitelbergera, Dnech architektury a řadě dalších činností tohoto sdružení.

 

10. díl - 24. 3. 2015 - host prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr.h.c.

Jindřich Štreit. Chcete vědět něco více o cyklech fotografa sociální tématiky? Rádi byste věděli, na co se můžete letos těšit na hradě Sovinci? Či Vás snad zajímá, jak vznikal cyklus Cesta ke svobodě? Tak poslouchejte.

 

9. díl - 10. 3. 2015 - host Bc. Ondřej Sovík, DiS.

Již devátý díl pořadu Vstup volný přiblížil projekt Památky dnes. Hostem byl Ondřej Sovík a prozradil nám, jak se připravuje koncept každého dílu, pikantnosti z natáčení i plány do budoucna.

 

8. díl - 24. 2. 2015 - host Anna Pospíšilová a Mgr. Sabina Soušková

Začátek letního semestru Vám přinese rozhovor se dvěma autorkami výstavy „Ani den bez čáry“ pořádanou spolkem StuArt – Aničkou Pospíšilovou a Sabinou Souškovou. Poslechněte si, co najdete v jejich kabelkách, o významu čáry a konzumních vztazích.

 

7. díl - 22. 1. 2015 - host Mgr. Monika Beková

Sedmý díl patřil Galerii W7! Monika Beková - kurátorka a vedoucí Galerie W7 - přiblížila program a výstavy galerie samotné, a dokonce prozradila něco málo i o její vlastní tvorbě.

 

6. díl - 8. 1. 2015 - host Mgr. Marie Meixnerová

Nikdy jste neslyšeli o net artu? Nevíte co si pod tím představit? Nevadí, protože to vše prozradila Marie Meixnerová v prvním díle roku 2015. Plus tip na skvělé screensavery.

 

5. díl - 16. 12. 2014 - host Mgr. Alexandr Jančík, DiS.

Předvánoční díl poctil návštěvou Alexandr Jančík, který je mimo jiné provozovatelem a kurátorem galerie Vitrína Deniska. Nevíte, jak taková vernisáž na ulici probíhá či jak "snadné" je získat Jana Švankmajera k výstavě? Poslouchejte a divte se.

 

4. díl - 2. 12. 2014 - host Mgr. Michaela Pavelková-Rýdlová

Hostem tohoto odlehčeného dílu, v němž uslyšíte řadu chichotání se, byla Míša Pavelka-Rýdlová – místopředsedkyně spolku StuArt. Dozvíte se proč se StuArt jmenuje StuArt, co vše má na svědomí a proč se v dubnu chce nechat zakousnout Drákulou.

 

3. díl - 18. 11. 2014 - host Miroslav Schubert

Již 3. díl pořadu Vstup volný měl za hosta Miroslava Schuberta - kurátora výstav a vedoucího Galerie Caesar, s nímž jsme si povídali nejen o vzniku a dosahu galerie samotné, ale i na co se můžete těšit v roce 2017.

 

2. díl - 4. 11. 2014 - host Mgr. Ivo Binder

Chcete se dozvědět něco o práci kurátora, výstavě Karla Malicha v MUO, jak dlouho trvalo uspořádat velkolepou výstavu Káji Saudka a o první "umělecké" práci Mgr. Ivo Bindera? Poslechněte si 2. vysílání pořadu Vstup volný!

 

1. díl - 21. 10. 2014 - host Bc. Eva Červenková

Do historicky 1. dílu pořadu Vstup volný zaštiťovaným spolkem studentů umění StuArt, jsme si pozvaly Evu Červenkovou - vedoucí Galerie u Mloka. Kde se Mlok vzal? Jaké výstavní i nevýstavní aktivity vyvíjí? To vše a více můžete zjistit, tak neváhejte.